| Brand | Nexperia |
| Part Number | BC858W,115 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 (Min) MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BC858W,115 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 (Min) MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -850 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | -30 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -600 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | -30 V |
| Maximum DC Collector Current | -100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 125 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT323 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us