| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCM847DS |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCM847DS |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1.1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 910 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | 50 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 45 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package Type | SOT-457 (SC-74) |
| Transistor Configuration | Current Mirror |

Have a requirement?
Chat with us