| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCP68,115 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 170 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.4 W |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCP68,115 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 170 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.4 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 50 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Package Type | SOT-223 (SC-73) |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 1.7 x 6.7 x 3.7 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 32 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 20 V |
| Maximum DC Collector Current | 2 A |

Have a requirement?
Chat with us