| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCP69-16,115 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 140 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.35 W |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCP69-16,115 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 140 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.35 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Automotive Standard | AEC-Q101 |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 6.7 x 3.7 x 1.8 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -32 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.6 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | -20 V |
| Maximum DC Collector Current | 2 A |

Have a requirement?
Chat with us