| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCW29 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | BCW29 |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 250 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 3 x 1.4 x 1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -720 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | -32 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -300 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 32 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 90 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |

Have a requirement?
Chat with us