

| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBHV8540Z,115 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.4 W |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBHV8540Z,115 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.4 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Dimensions | 6.7 x 3.7 x 1.8 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 500 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 250 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 500 V |
| Maximum DC Collector Current | 500 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 10 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |


Have a requirement?
Chat with us