| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBLS4005Y,115 |
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBLS4005Y,115 |
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.15 V, 0.35 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V, 50 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 100 mA, 500 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V, 10 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package Type | UMT |
| Transistor Configuration | N+P Loadswitch |
| Typical Input Resistor | 47 kΩ |
| Typical Resistor Ratio | 1 |

Have a requirement?
Chat with us