

| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBSS4160T,215 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 220 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.25 W |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBSS4160T,215 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 220 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.25 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 1 x 3 x 1.4 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 80 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.25 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum DC Collector Current | 900 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 (TO-236AB) |
| Transistor Configuration | Single |


Have a requirement?
Chat with us