| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBSS4520X,135 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 125 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2.5 W |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | PBSS4520X,135 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 125 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2.5 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Package Type | UPAK |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 1.6 x 4.6 x 2.6 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 20 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.22 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 20 V |
| Maximum DC Collector Current | 5 A |

Have a requirement?
Chat with us