| Brand | Nexperia |
| Part Number | PMP5201Y,115 |
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Brand | Nexperia |
| Part Number | PMP5201Y,115 |
| Transistor Type | NPN + PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 300 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1.1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -920 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | -50 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -200 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 45 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Package Type | SOT-363 (SC-88) |
| Transistor Configuration | Isolated |

Have a requirement?
Chat with us