| Brand | Nichicon |
| Part Number | QXK2E153KTP |
| Capacitance | 15 nF |
| Mounting Type | Radial |
| Voltage | 125 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Brand | Nichicon |
| Part Number | QXK2E153KTP |
| Capacitance | 15 nF |
| Mounting Type | Radial |
| Voltage | 125 V ac, 250 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | XK |
| Package/Case | 5101-1 |
| Lead Diameter | 0.6 mm |
| Lead Pitch | 7.5 mm |
| Dielectric | PET Film |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 11 x 5 x 8.7 mm |
Have a requirement?
Chat with us