| Brand | Nichicon |
| Part Number | QYX2A472KTP |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Mounting Type | Radial |
| Voltage | 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Brand | Nichicon |
| Part Number | QYX2A472KTP |
| Capacitance | 4.7 nF |
| Mounting Type | Radial |
| Voltage | 100 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Tolerance | ±10% |
| Series | YX |
| Package/Case | 5101-1 |
| Lead Diameter | 0.5 mm |
| Lead Pitch | 3.5 mm |
| Dielectric | PET Film |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Dimensions | 6 x 3 x 12 mm |
Have a requirement?
Chat with us