| Brand | NXP |
| Part Number | BFU725F/N1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 12 GHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 136 mW |
| Brand | NXP |
| Part Number | BFU725F/N1 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 12 GHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 136 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 4 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 10 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 2.8 V |
| Maximum DC Collector Current | 40 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 1 V |
| Minimum DC Current Gain | 160 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-343F |
| Transistor Configuration | Single |
| Transistor Material | SiGe |

Have a requirement?
Chat with us