| Brand | NXP |
| Part Number | TEA1733T/N1,118 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | SMPS Controller |
| Maximum Input Voltage | 30 V |
| Maximum Switching Frequency | 71 kHz |
| Brand | NXP |
| Part Number | TEA1733T/N1,118 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Controller Type | SMPS Controller |
| Maximum Input Voltage | 30 V |
| Maximum Switching Frequency | 71 kHz |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Dimensions | 5 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Output Voltage | 12 V |
| Minimum Input Voltage | -0.4 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Minimum Output Voltage | 9 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Package Type | SOIC |


Have a requirement?
Chat with us