| Brand | Omron |
| Part Number | XF2L-0625-1A |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Beryllium Copper, Nickel |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold |
| Brand | Omron |
| Part Number | XF2L-0625-1A |
| Connector Gender | Female |
| Contact Material | Beryllium Copper, Nickel |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Contact Plating | Gold |
| Termination Method | Solder |
| Current Rating | 500 mA |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Minimum Operating Temperature | -30°C |
| Voltage Rating | 50 V ac/dc |
| Series | XF2L |
| Termination Type | ZIF Top Contact |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number Of Contacts | 6 |
| Number Of Rows | 1 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Pitch | 0.5 mm |
| Locking Mechanism | Yes |

Have a requirement?
Chat with us