| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 1N4148TR |
| Maximum Forward Current | 400 mA |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | DO-35 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 1N4148TR |
| Maximum Forward Current | 400 mA |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package Type | DO-35 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 1.91 (Dia.) x 4.56 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 1 V |
| Maximum Reverse Voltage | 100 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Maximum Diode Capacitance | 4 pF |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Diameter | 1.91 mm |


Have a requirement?
Chat with us