| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 2N5551BU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 2N5551BU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 5.2 x 4.19 x 5.33 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 180 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.20 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 160 V |
| Maximum DC Collector Current | 600 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 80 |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-92 |
| Transistor Configuration | Single |


Have a requirement?
Chat with us