| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 2SB1204T-TL-E |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 130 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 20 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 2SB1204T-TL-E |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 130 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 20 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | -6 V |
| Minimum DC Current Gain | 70 |
| Package Type | TP-FA |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 6.5 x 2.3 x 5.5 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -1.3 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -60 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -550 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 50 V |
| Maximum DC Collector Current | 8 A |
Have a requirement?
Chat with us