| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 2SC6094-TD-E |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 3.5 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 2SC6094-TD-E |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 180 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 3.5 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6.5 V |
| Minimum DC Current Gain | 300 |
| Package Type | PCP |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 4.5 x 2.5 x 1.5 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 100 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 135 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum DC Collector Current | 3 A |
Have a requirement?
Chat with us