| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 74LVX32MTC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | OR |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 74LVX32MTC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | OR |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | LVX |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 16 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | Single Ended |
| Package Type | TSSOP |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us