| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 74VHC164MTCX |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Family | VHC |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | 74VHC164MTCX |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Family | VHC |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Dimensions | 10.2 x 5.3 x 1.8 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Package Type | SOP |
| Pin Count | 14 |
| Reset Type | Asynchronous |

Have a requirement?
Chat with us