| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BAS16SL |
| Maximum Forward Current | 150 mA |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOD-923F |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BAS16SL |
| Maximum Forward Current | 150 mA |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package Type | SOD-923F |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 2 |
| Diode Configuration | Single |
| Dimensions | 0.85 x 0.65 x 0.39 mm |
| Maximum Forward Voltage Drop | 855 mV |
| Maximum Reverse Voltage | 85 V |
| Diode Technology | Silicon Junction |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Power Dissipation | 227 MW |

Have a requirement?
Chat with us