| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BC327BU |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 20 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BC327BU |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 20 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 625 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 4.58 x 3.86 x 4.58 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -10 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.7 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 50 V |
| Maximum DC Collector Current | 800 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-92 |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us