| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BC807-25WT1G |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 460 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BC807-25WT1G |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 100 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 460 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 0.9 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | -50 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -0.7 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 45 V |
| Maximum DC Collector Current | 500 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5.0 V |
| Minimum DC Current Gain | 160 |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-323 (SC-70) |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us