| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BC860BMTF |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 310 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BC860BMTF |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 150 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 310 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 2.9 x 1.3 x 0.93 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -700 mV |
| Maximum Collector Base Voltage | -50 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -300 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 45 V |
| Maximum DC Collector Current | 100 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 110 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-23 |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us