| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BCP53-16T1G |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.5 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | BCP53-16T1G |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1.5 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + Tab |
| Dimensions | 1.57 x 6.5 x 3.5 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 100 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum DC Collector Current | 1.5 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 25 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us