| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | D44H11TU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 50 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | D44H11TU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 50 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 50 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 60 |
| Package Type | TO-220 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 10.67 x 4.83 x 16.51 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.5 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 80 V |
| Maximum DC Collector Current | 10 A |
Have a requirement?
Chat with us