| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FAN9672Q |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 30 V |
| Maximum Sink Current | -35 μA (Current), -40 μA (Voltage) |
| Maximum Switching Frequency | 40 kHz |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FAN9672Q |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 30 V |
| Maximum Sink Current | -35 μA (Current), -40 μA (Voltage) |
| Maximum Switching Frequency | 40 kHz |
| Pin Count | 32 |
| Start-up Supply Current | 80 µA |
| Maximum Supply Current | 7 mA |
| Dimensions | 9 x 7 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Temperature | +105°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | LQFP |
| Zero Power Detection | Yes |

Have a requirement?
Chat with us