| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FGL40N120ANDTU |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FGL40N120ANDTU |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 20 x 5 x 26 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 64 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±25 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | TO-264 |
Have a requirement?
Chat with us