| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FJE3303H1TU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 0.1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 20 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FJE3303H1TU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 0.1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 20 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 8 x 3.25 x 11 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.2 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 700 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 3 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 400 V |
| Maximum DC Collector Current | 1.5 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | 9 V |
| Minimum DC Current Gain | 8 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-126 |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us