| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FJP13009TU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 4 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 100 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FJP13009TU |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 4 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 100 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Maximum Emitter Base Voltage | 9 V |
| Minimum DC Current Gain | 6 |
| Package Type | TO-220 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 10.67 x 4.83 x 16.51 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.6 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 700 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 3 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 400 V |
| Maximum DC Collector Current | 12 A |


Have a requirement?
Chat with us