| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FJX3904TF |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Power Dissipation | 350 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FJX3904TF |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 300 MHz |
| Maximum Power Dissipation | 350 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 2 x 1.25 x 1 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 0.95 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 60 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.3 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 40 V |
| Maximum DC Collector Current | 200 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 6 V |
| Minimum DC Current Gain | 30 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | SOT-323 (SC-70) |
| Transistor Configuration | Single |


Have a requirement?
Chat with us