| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FNA21012A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | AC Induction |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FNA21012A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | AC Induction |
| Pin Count | 34 |
| Output Configuration | 3 Phase |
| Dimensions | 80.5 x 33.5 x 8.1 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 10 A |
| Maximum Isolation Rating | 2500 Vrms |
| Minimum Operating Supply Voltage | 13.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | PDIP |
| Series | Motion SPM 2 Series |
| Typical Switching Frequency | 20 kHz |

Have a requirement?
Chat with us