| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FNC42060F2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | AC Induction |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FNC42060F2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 16.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | AC Induction |
| Pin Count | 26 |
| Output Configuration | 3 Phase |
| Dimensions | 39.5 x 23.5 x 4.8 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 600 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 20 A |
| Maximum Isolation Rating | 2000 Vrms |
| Minimum Operating Supply Voltage | 13.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | PDIP |
| Series | Motion SPM 45 Series |
| Typical Switching Frequency | 5 kHz |

Have a requirement?
Chat with us