| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FSB50250AT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 400 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | AC Induction |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FSB50250AT |
| Mounting Type | Through Hole |
| Maximum Operating Supply Voltage | 400 V |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Motor Type | AC Induction |
| Pin Count | 23 |
| Output Configuration | 3 Phase |
| Dimensions | 29.2 x 12.2 x 3.3 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 500 V |
| Maximum IGBT Collector Current | 1.2 A |
| Maximum Isolation Rating | 1500 Vrms |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | PDIP |
| Series | Motion SPM 5 Series |
| Typical Switching Frequency | 15 kHz |

Have a requirement?
Chat with us