| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FZT649 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | FZT649 |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 2 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 + 1 (Tab) |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5 V |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Package Type | SOT-223 |
| Transistor Configuration | Single |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Dimensions | 6.7 x 3.7 x 1.7 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.25 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 35 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 300 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 25 V |
| Maximum DC Collector Current | 3 A |


Have a requirement?
Chat with us