| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | ISL9V3040D3ST |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | ISL9V3040D3ST |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 3 |
| Transistor Configuration | Single |
| Channel Type | N |
| Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.39 mm |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 300 V |
| Maximum Continuous Collector Current | 21 A |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±10 V |
| Maximum Operating Temperature | +175°C |
| Maximum Power Dissipation | 150 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Package Type | DPAK (TO-252) |
| Switching Speed | 1 MHz |


Have a requirement?
Chat with us