| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | KSC1008CYTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | KSC1008CYTA |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Dimensions | 4.7 x 3.93 x 4.7 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Maximum Collector Base Voltage | 80 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 0.4 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 60 V |
| Maximum DC Collector Current | 700 mA |
| Maximum Emitter Base Voltage | 8 V |
| Minimum DC Current Gain | 40 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-92 |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us