| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC100EP016AMNG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | ECL |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC100EP016AMNG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | ECL |
| Logic Function | Counter |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Dimensions | 5 x 5 x 0.95 mm |
| Maximum Operating Temperature | +70°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | QFN |
| Pin Count | 32 |
| Preset Type | Synchronous |
| Reset Type | Asynchronous |

Have a requirement?
Chat with us