| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC14001UBDR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | +18 V dc |
| Pin Count | 14 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC14001UBDR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NOR |
| Operating Supply Voltage | +18 V dc |
| Pin Count | 14 |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -3.5 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8.8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | +18 V dc |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 180 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | -0.5 V dc |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | Open Drain |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us