| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC14024BDG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 4000 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC14024BDG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Counter Type | Binary |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | 4000 |
| Logic Function | Counter, Divider |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 7 |
| Operation Mode | Up Counter |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 14 |
| Triggering Type | Negative Edge |

Have a requirement?
Chat with us