| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC14081BDR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC14081BDR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | 4000 |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum High Level Output Current | -4.2 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100 ns @ 15 V, 130 ns @ 10 V, 300 ns @ 5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us