| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74AC132DG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74AC132DG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | NAND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Logic Family | AC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 15 ns @ 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number Of Elements | 4 |
| Output Type | TTL |
| Package Type | SOIC |
| Schmitt Trigger Input | Yes |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us