| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74ACT273DWR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | ACT |
| Logic Function | D Type |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74ACT273DWR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Input Type | Single Ended |
| Logic Family | ACT |
| Logic Function | D Type |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 12 ns @ 50 pF |
| Dimensions | 12.95 x 7.6 x 2.4 mm |
| Maximum Operating Temperature | +85°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Number of Elements per Chip | 8 |
| Output Signal Type | Single Ended |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 20 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive Edge |

Have a requirement?
Chat with us