| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74HC164ADTR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Shift Register |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74HC164ADTR2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | HC |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial to Parallel |
| Package Type | TSSOP |
| Pin Count | 14 |
| Preset Type | Asynchronous |
| Reset Type | Asynchronous |

Have a requirement?
Chat with us