| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74HC165ADG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | MC74 |
| Logic Function | Shift Register |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74HC165ADG |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Logic Family | MC74 |
| Logic Function | Shift Register |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package Type | SOIC |
| Pin Count | 16 |
| Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Number of Stages | 8 |
| Operation Mode | Serial/Parallel to Serial |

Have a requirement?
Chat with us