| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74HC1G08DFT2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74HC1G08DFT2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | AND |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | HC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 155 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Output Type | CMOS |
| Package Type | SC-70 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us