| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74VHC1G86DFT2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | XOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MC74VHC1G86DFT2G |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Logic Function | XOR |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Logic Family | VHC |
| Number of Inputs per Gate | 2 |
| Dimensions | 2.2 x 1.35 x 1 mm |
| Input Type | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Operating Temperature | +125°C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 19.5 ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Number Of Elements | 1 |
| Output Type | CMOS |
| Package Type | SC-70 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |

Have a requirement?
Chat with us