| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MCH6101-TL-E |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MCH6101-TL-E |
| Transistor Type | PNP |
| Maximum Operating Frequency | 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Maximum Power Dissipation | 1 W |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Pin Count | 6 |
| Dimensions | 2 x 1.6 x 0.83 mm |
| Maximum Base Emitter Saturation Voltage | -1.2 V |
| Maximum Collector Base Voltage | -15 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | -180 mV |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 15 V |
| Maximum DC Collector Current | 1.5 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | -5 V |
| Minimum DC Current Gain | 200 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | MCPH |
| Transistor Configuration | Single |
Have a requirement?
Chat with us