| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MJ15015G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Maximum Power Dissipation | 180 W |
| Brand | ON Semiconductor |
| Part Number | MJ15015G |
| Transistor Type | NPN |
| Maximum Operating Frequency | 1 MHz |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Maximum Power Dissipation | 180 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| Dimensions | 39.37 x 26.67 x 8.51 mm |
| Maximum Collector Base Voltage | 200 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 5 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 120 V |
| Maximum DC Collector Current | 15 A |
| Maximum Emitter Base Voltage | 7 V |
| Minimum DC Current Gain | 5 |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Package Type | TO-204 |
| Transistor Configuration | Single |


Have a requirement?
Chat with us